Kiedy przyjmujemy do siebie psa, szczeniaka czy też już dorosłego zwierzaka, stajemy się jednocześnie odpowiedzialni za zapewnienie mu właściwych warunków życia. Aby zwierze mogło być zdrowe i szczęśliwe nie wystarczy mu jedynie odpowiednia karma, ciepłe miejsce do spania i codzienny kontakt z właścicielem. Zdrowie naszego psa to obok codziennej dawki ruchu, właściwa profilaktyka w postaci szczepień uodparniających, regularnego odrobaczania oraz zapobiegania inwazji pasożytów zewnętrznych (pchły, kleszcze).

 

 

 

 Zabiegi, które powinny być wykonane u hodowcy:

 • wiek około 4-5 tygodni: odrobaczanie preparatami dla szczeniąt (jeśli jest to konieczne szczenięta można odrobaczać już od 2tygodnia życia)
 • wiek około 6tygodni życia: szczepienie szczenięcia szczepionką typu PUPPY przeciwko nosówce oraz parwowirozie
 • wiek 7 tygodni: drugie odrobaczanie preparatami dla szczeniąt
 • W międzyczasie jeśli zauważone zostały pasożyty zewnętrzne należy zastosować przeciwpchelny preparat dla szczeniąt zachowując co najmniej 2dniowy odstęp między tym a innymi zabiegami profilaktycznymi

 

Przed kupnem zwierzęcia powinniśmy wymagać od hodowcy wykonania tych zabiegów profilaktycznych. Wszystkie powinny być potwierdzone przez lekarza weterynarii odpowiednim wpisem w książeczce zdrowia. Dzięki temu gdy w wieku około 8 tygodni trafia do nas nowy czworonożny członek rodziny jest on wstępnie chroniony od najgroźniejszych szczenięcych chorób, oraz pozbawiony pasożytów, które zaburzają jego rozwój.

 

Zabiegi, które powinien wykonać właściciel:

 • pierwsze dni w domu:  o ile szczeniak nie wykazuje objawów chorobowych powinniśmy dać mu 3-4dni na oswojenie się z nową sytuacją i środowiskiem zanim wybierzemy się do lekarza. W tym czasie karmimy psa tą samą karmą, którą otrzymywał od hodowcy. Unikamy styczności z obcymi psami oraz z miejscami ich przebywania
 • po kilku dniach w domu: wizyta u lekarza weterynarii. Badanie,określenie stanu zdrowia
   i rozwoju, zalecenia żywieniowe, jeśli zwierzę nie było odrobaczane pierwsze odrobaczanie i/lub odpchlanie. Ustalenie harmonogramu szczepień.
 •  7-8 tydzień: jeśli zwierzę nie było szczepione u hodowcy pierwsze szczepienie przeciw chorobą zakaźnym (nosówka, parwowiroza, parainfluenza, zakaźne zapalenie wątroby)

 

Ważne! Odporność poszczepienna pojawia się dopiero po 7-14dniach od szczepienia i musi byc utrwalona kolejnymi szczepieniami! Co oznacza, że zaraz po szczepieniu nasz pies ciągle jeszcze może zachorować na groźne dla życia choroby! Aby uchronić go przed tym po pierwszym szczepieniu konieczne jest zachowanie dwutygodniowego okresu kwarantanny polegającej na trzymaniu psa w domu lub wyprowadzaniu tylko na ogrodzone podwórko, gdzie nie mają dostępu inne psy.

 

 • 11-12 tydzień życia: drugie szczepienie psa przeciwko chorobą zakaźnym. W międzyczasie drugie odrobaczanie dwa tygodnie po pierwszym.
 • 15-16 tydzień życia: trzecie szczepienie podstawowe (nosówka, parwowiroza, zakaźne zapalenie wątroby, parainfluenza, leptospiroza) oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie.

 

Uwaga! Przeciwko wściekliźnie szczepi się psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Wszystkie psy, które skończyły cztery miesiące mają obowiązek być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie takie należy powtarzać co roku!

 

 • Szczepienia przypominające: po roku od ostatniego i kontynuowane raz do roku (szczepienie przeciwko chorobą zakaźnym oraz wściekliźnie)
 • W międzyczasie co 3-4 miesiące przez całe życie psa odrobaczanie i zwalczanie pasożytów zewnętrznych w zależności od wskazań.

 

Psy dorosłe, które przeszły szczepienia bazowe oraz szczepienie przypominające a nie mające częstego kontaktu z różnymi psami (wystawy, psie hotele, hodowle, skupiska psów itp.), jako psy dorosłe można  szczepić przeciwko chorobą zakaźnym, co drugi rok, wracając do corocznego szczepienia u psa w wieku starszym. Nie dotyczy to jednak szczepienia przeciwko wściekliźnie, które to powtarzamy co roku niezależnie od wieku zwierzęcia.

 

Szczepienie w wieku dorosłym:


Psy, które jako szczenięta nie zostały poddane szczepieniom ochronnym, w wieku dorosłym są narażone na zachorowania i konieczne jest ich  jak najszybsze uodpornienie.

 • pierwsze szczepienie połączone z wcześniejszą profilaktyką przeciw pasożytniczą. Choroby zakaźne plus wścieklizna (o ile nie była ona wcześniej szczepiona)
 • Po 4 tygodniach drugie szczepienie przeciw chorobą zakaźnym
 • Po roku szczepienie przypominające plus coroczna wścieklizna. Później szczepienia raz na rok, dwa lata w zależności od wskazań.